شرح خبر
افتتاحیه چهارمین دوره جشنواره مردمی فیلم عمار؛
طالب‌زاده: جشنواره عمار فناوری تصویر را تا روستاها برد
    بیست و پنجم اسفند ١٣٩٢ ساعت ٠٠:١١      
به گزارش خبرنگار فرهنگی مشرق - افتتاحیه چهارمین دوره جشنواره مردمی فیلم عمار شامگاه امروز در سینما فلسطین تهران و با حضور چهره‌های فرهنگی نظیر حجت الله ایوبی (رئیس سازمان سینمایی)، نادر طالب‌زاده (دبیر جشنواره)، وحید جلیلی (عضو شورای سیاست‌گذاری)، انسیه شاه‌حسینی (کارگردان و داور جشنواره)، محمدرضا عباسیان (دبیر پیشین جشنواره فیلم فجر)، مجتبی و احمد شاکری، محمدباقر قهرمانی، شفیع‌ آقامحمدیان، سیدسلیم غفوری (مدیر مرکز فرهنگی میثاق)، سیدناصر هاشم‌زاده (فیلمنامه‌نویس و داور)، محمدتقی فهیم (منتقد و داور)، محمدرسول صادقی (مدیر روابط عمومی سازمان سینمایی)، جمعی از خانواده معظم شهدا و مستندسازان سراسر کشور برگزار شد.در ابتدای این مراسم نادر طالب‌زاده دبیر جشنواره عمار ضمن تشکر از حضار گفت: خدا را شکر می‌کنم که جشنواره عمار تاسیس شد و  راه خودش را پیدا کرد و گسترش یافت. اکران‌های متعدد مردمی جشنواره عمار بهانه‌ای برای ترویج فرهنگ تماشای فیلم در بین تمامی اقشار جامعه است. 

وی ادامه داد: هنرمندان ما دغدغه‌مند هستند و بالفطره نگاهشان برای انقلاب اسلامی و رشد آن مفید است. ما باید به فکر رشد این افراد باشیم. ما باید برای تربیت نیروی حزب‌اللهی در سینمای داستانی فعال شویم. افراد با استعداد زیادی در ایران داریم که باید آموزش ببینند. حتی افراد باسابقه‌ای اکنون در سینما هستند که نتوانستند آموزش‌های دانشگاهی ببینند. ما باید بهترین مدرسین و کارگردان‌ها را برای آموزش نیروهای حزب اللهی گرد هم آوریم.دبیر جشنواره ادامه داد: عمار یک حرکت تشریفاتی و ویترینی نیست، یک حرکت انقلابی است که از دل جامعه ایران بیرون آمده است. ما فناوری سینما را به خانه‌های مردم و روستاها آوردیم. همچنین  حدود 20 الی 30 عنوان از این فیلم‌ها را برای پخش در جشنواره انتخاب کردیم. از کسانی که در جهان برای حفظ حقیقت فیلم می‌سازند و برای همین از کار برکنار شده‌اند دعوت کردیم در این جشنواره شرکت کنند. ایران حامی حافظان حقیقت است. امسال هم چندین مهمان خارجی داریم که از طریق اسکایپ با آنان ارتباط برقرار می‌کنیم. 

در ادامه برنامه حجت‌الله ایوبی، رئیس سازمان سینمایی کشور اظهار داشت: برگزاری چهار دوره جشنواره مردمی و بی‌تکلف عمار را به مسئولان برگزار کننده این جشنواره تبریک می‌گویم. سینمایی موفق است که زبان مردم باشد. همانطور که رهبر معظم انقلاب فرمودند که سینما زبانی برای تکلم است عرض می‌کنم، خوشا به حال ایران که با این بلاغت و فصاحت با زبان سینما حرف می‌زند. ملتی در سینما موفق است که حرف دل خود را بگوید. سینمای انقلابی، دینی و دفاع مقدس، حرف اصلی مردم ایران است. سینمای انقلاب سینمایی است که همواره مردم ایران به جهان خسته از مدرنیته و خسته از مادیت وحشی معرفی می‌کند. امیدوارم این جشنواره تقویت‌کننده سینمای دینی و انقلابی باشد.ایوبی در پایان گفت: یکی از خدمات این جشنواره‌ها بردن سینما به دل جامعه و ترویج فرهنگ فیلم‌ دیدن و نقد و بررسی این فرهنگ است. من وظیفه خود می‌دانم نه تنها از این جشنواره بلکه از هر حرکتی که سینمای برخاسته از دل مردم و سینمای دینی را تقویت می‌کند، حمایت کنم و می‌کنم. امیدوارم این جشنواره زمینه‌ای باشد برای گفتگویی که جامعه به آن نیاز دارد. محافل هنری و فرهنگی باید محافلی برای با هم سخن گفتن باشد. سینمای ایران فرزند انقلاب اسلامی است و خدمات زیادی انجام داده است. کلیت سینمای انقلاب در راستای هدفی است که این جشنواره به صورت تخصصی دنبال می‌کند. امیدوارم این جشنواره وسیله‌ای باشد تا حرف‌های دینی و انقلابی جهانی مردم ایران به گوش مردم جهان برسد.برگزیدگان بخش‌های اقلام تبلیغی، پوستر،  نماهنگ، سینما و نقد و پژوهش چهارمین جشنواره عمار

//داوران بخش تیزر این جشنواره به شرح زیر اعلام شدند سیدمحسن اسلام‌زاده، محمدرضا محمدی‌نجات، مجید کلهر. اینها خود از سازنده‌های مستند در دوره‌های پیشین جشنواره بودند. همچنین  نامزدهای این بخش شامل حنانه آبی عمیق، نشانه‌ها، پیام راشل کوری، بابا خون داد و آخرین روزهای زمستان اعلام شدند که از میان آنها حنانه و تیزر فیلم نشانه‌ها لوح تقدیر این بخش را دریافت نمودند. تندیس ویژه این بخش نیز به تیزر مستند «آخرین روزهای زمستان» رسید که ساخته آقایان حسین جمشیدی گوهری و سجاد پهلوان‌زاده می‌باشد. جایزه‌های این بخش را برخی خانواده معظم شهدا و محمدرضا محمدی‌نجات به برگزیدگان اهدا کردند.//در بخش اقلام تبلیغی و پوستر فیلم داوری آثار را مازیار بیژنی و محسن آل‌هاشم و داوودی بر عهده داشتند. هیئت داوران از میان نامزدهای بینا و دینا،کاروان،یک به اضافه یک مساوی یازده،مصاف، عنکبوت، فرشتگان قصاب، به پشت تابلو نگاه کن، درختان حماسی، در نتیجه روح الله موحدی را برای پوستر مستند به پشت تابلو نگاه کن و آقای هادی محمدیان را برای پوستر پویانمایی بینا و دینا شایسته دریافت لوح تقدیر دانستند. جایزه ویژه هیئت داوران نیز در بخش پوستر به آقای عزیزی برای پوستر فیلم عنکبوت تعلق گرفت.

 در ادامه این مراسم از خانواده مرحوم امیر‌حسین فردی، پدر ادبیات داستانی انقلاب تقدیر به عمل آمد. تقدیر از خانواده مرحوم حاج ذبیح‌الله بخشی برنامه دیگری بود که در مراسم افتتاحیه جشنواره عمار صورت گرفت. لحظه‌ به لحظه بر جمعیت مردمی حاضر در سینما فلسطین افزوده می‌شود.//محمد تقی یازرلو، حسین شهرستانی، هادی آرزم از اعضای هیئت داوران بخش نماهنگ چهارمین دوره جشنواره فیلم عمار بودند که برای اهدای جوایز برگزیدگان این بخش از مسابقه که به همراه خانواده شهید حسین فلاح و شهید عزیزیان بر روی سن حاضر شدند. در این بخش با تقدیر از میقات رضوان، آغاز فصل یاس‌ها، برکت، سودای تو و بادکنک‌های سپید، جوایز این بخش به این افراد رسید: محمدرضا خردمند به خاطر نماهنگ‌های پیشرفت‌ها و تیزر فرهنگی و محمدعلی مهری برای تیزر مرگ بر آمریکا و محمدحسن بابایی برای تیزر «أین عمار». جایزه ویژه این بخش برای کلیپ «ایستاده‌ایم» به محمدباقر مفیدی‌کیا تقدیم شد.

//در بخش مسابقه سینما، محمد‌حسین قاسمی، محمدصادق باطنی و حسین شمقدری داوران این بخش بودند. از خانواده شهید قشقایی و ابقری برای اهدای جوایز روی سن دعوت شد. در این بخش از دو اثر قهوه‌خانه بابازندی و آسید جعفر تقدیر شد. برگزیده‌‌های این بخش از مسابقه را مسجد کلیسا نیست ساخته فردین آرش، کاظم‌آقا دربست ساخته مجتبی صدیقی و نفوذی‌ها ساخته علی اخوان تشکیل می‌دادند.

//در بخش نقد و پژوهش سینمایی ترکیب هیئت داوران را شهاب اسفندیاری، محمدتقی فهیم، نعمت‌الله سعیدی تشکیل می دادند که همراه با خانواده شهید خالقی جوایز این بخش را تقدیم برگزیدگان کردند. در بخش نقد از محمدسرور رجایی و محمد مهدی خالقی تقدیر به عمل آمد. هیئت داواران در بخش نقد و مقالات سینمایی جوایز خود را به محمدامین نورزوی برای سمبولیسم فطری، آغازی برای فرم تصویری مطلوب اهدا کرد. در بخش پژوهش هم از محمدحسین فرج‌نژاد و محمد اسماعیل‌زاده تقدیر شد و رفیع‌الدین سماواتی برگزیده این بخش برای اثر بازنمایی الگوی شخصیتی مرد در سینما شد.در انتهای این مراسم حامد زمانی ترانه «گزینه‌های روی میز» را برای اول بار اجرا کرد. او همچنین در میانه مراسم نیز سرود «مرگ بر آمریکا» را اجرا کرده بود، سرودی که در دو سه ماه اخیر با واکنش جدی برخی رسانه‌های جریان اپوزیسیون همراه بوده است. حامد زمانی بعد از اجرای ترانه خود طی سخنانی اعلام داشت که من با اجرای این ترانه نشان دادم که «گزینه‌های روی میز» ما چیست و عقبه آرمانی ما به چه جریانی می‌رسد. او در ادامه در واکنش به خبر یکی از رسانه‌های خارجی در نقد و حمله به آثارش به زبان کنایه گفت: ضرب این آهنگ را هم گرفتم تا ببینم دیگر به چه بهانه‌ای قصد ایرادگیری و برچسب‌زنی دارید. این سخنان زمانی با تشویق حضار همراه بود. حامد زمانی ترانه تیتراژ پایانی «قلاده های طلا» را نیز در کارنامه دارد.

انیمیشن «پیام راشل کوری2» به مدت 18 دقیقه ساخته فرهاد عظیما آخرین برنامه اختتامیه بود.

توضیحاً اینکه فیلم‌های چهارمین جشنواره مردمی فیلم عمار از صبح شنبه 14 دی در سه سالن سینما فلسطین تهران به طور همزمان آغاز می‌شود و در روز 21 دی به پایان خواهد رسید. این فیلم‌ها در هفت سئانس‌ روزانه نمایش داده خواهند شد که در هر سئانس از یک تا چهار فیلم به نمایش درخواهد آمد. اولین سئانس ساعت 10:30 آغاز و هفتمین سئانس ساعت 23 به پایان خواهد رسید.

برنامه جشنواره در سینما فلسطین تهران به طور روزانه اعلام خواهد شد (در اینجا ببینید). مقرر است این فیلم‌ها در برخی شهرها نیز همزمان با تهران اکران شوند.

برنامه اکران روز اول در سینما فلسطین

کلیه حقوق این اثر متعلق به "مرکز فرهنگی میثاق" است.

اخبار
  «رستم محله» روی آنتن شبکه‌ی مستند می رود

  محسن اسلام زاده با “تنها میان طالبان ۲” دوباره میان طالبان رفت

  سختگیری جشنواره سینما حقیقت تنها برای آثار انقلابی است

  مستند «رویای روهینگیا» به جشنواره هند راه یافت

  بخش و نقد مستند «آقای دادستان» در برنامه ی به اضافه مستند

  «کدام مسجد!» در شبکه مستند | چگونه جایگاه اجتماعی مساجد احیا شود

  «عکاسی زیر آتش» روی آنتن می رود | قصه اشغال تا آزادی خرمشهر

  «عالی‌نسب» اولین برند تولیدکننده وسایل نفت سوز ایرانی

  حتی مردم سوریه از اقدامات ما مطلع نیستند

  اکران مستند "خاطرات نارنجی" در امریکا

  نقدی بر فیلم مستند «میرزا جواد» ساخته سعید فرجی

  برگزاری ۲ نشست تخصصی در روز هشتم «۱۰ روز با عکاسان»

  داستان اولین شهید عکاس را در «میرزا جواد» روایت کردم

  کانال مرکز فرهنگی میثاق در پیام رسان سروش و آی گپ

  بررسی «خاطرات نارنجی» در دهمین قسمت از فصل دوم برنامه «به اضافه مستند» + تیز

  گفتگوی دوربین.نت با سعید فرجی | فیلم


   بیشتر...