شرح خبر
اگر شهید آوینی زنده بود چه می‌ساخت؟
غفوری:اگر آوینی حضور داشت شاید درباره سوریه و نیاز جامعه فعلی کار می‌کرد
    بیست و دوم فروردین ١٣٩٣ ساعت ٢٠:٥٢      
امدیر مرکز مستندسازی میثاق گفت: اگر آقا مرتضی الان هم حضور داشت شاید درباره سوریه و نیاز جامعه فعلی کار می‌کرد،‌ البته برداشت من این است که ایشان درباره تولید مستندهای جنگ هم غفلت نمی‌کردند.

سید سلیم غفوری مدیر مرکز مستندسازی میثاق در گفت‌وگو با خبرنگار سینمایی فارس درباره نام گذاری روز هنر انقلاب به نام شهید آوینی گفت: آقا مرتضی به آن معنا در سینما کار تولید نمی‌کردند و کارهایی که تولید کردند هم مستند بود و من فکر می‌کنم که اگر ایشان در قید حیات بودند دوباره به دنبال تولید آثار مستند می‌رفتند.

وی افزود: اگر در همان مقطع هم می‌خواستند که کار سینمایی تولید کنند کار سختی برای ایشان نبود اما آقا مرتضی اولویت خود را روی تولید آثار مستند قرار داده بودند.

غفوری خاطرنشان کرد: خط آثاری که آقا مرتضی تولید می‌کردند مشخص بود یعنی زمان جنگ اصلی ترین مسئله کشور جنگ بود و ایشان در همان زمینه آثار خود را تولید می‌کردند و در قبل از آغاز جنگ هم مجموعه هایی مثل «هفت قصه از بلوچستان» که به فقر و محرومیت مردم آن منطقه برمی‌گشت یا بعد از جنگ هم که نسبت به مباحث مهاجرت مردم در خارج از کشور مستند «سراب» را تولید کردند.

مدیر مرکز مستندسازی میثاق تاکید کرد: اگر آقا مرتضی الان هم حضور داشت شاید درباره سوریه و نیاز جامعه فعلی کار می‌کردند،‌ البته برداشت من این است که ایشان درباره تولید مستندهای جنگ هم غفلت نمی‌کردند.

غفوری عنوان کرد: شهید آوینی علاوه بر فیلمسازی نویسنده بسیار خوبی هم بودند و بچه‌ها را مدیریت می‌کردند و مجموعه کارهایی که شهید آوینی انجام می‌داد موجب شده بود تا به یک محور در بین بچه‌های اهل فرهنگ تبدیل شود تا جایی که الان ما فیلمساز خوب زیاد داریم اما نگاهی که آقا مرتضی داشت را ندارند و خیلی خیلی سخت می‌شود تا آدمی با این ویژگی‌ها دوباره بیاید.

وی در پایان درباره سید شهیدان اهل قلم گفت: آقا مرتضی در واقع برای بچه ها بزرگتری می‌کرد و به نظر من خلع بزرگ امروز ما هم همین است که کسی نتواسنته به محوری تبدیل شود که انرژی ها و کارهایی که در حال انجام است را به یک سمت و سو جهت بدهد و جدای از مستندساز بودن، سردبیر بودن و نویسنده بودن این مورد یکی از مهم ترین نکات درباره آقا مرتضی آوینی است.

منبع: فارسکلیه حقوق این اثر متعلق به "مرکز فرهنگی میثاق" است.

اخبار
  «رستم محله» روی آنتن شبکه‌ی مستند می رود

  محسن اسلام زاده با “تنها میان طالبان ۲” دوباره میان طالبان رفت

  سختگیری جشنواره سینما حقیقت تنها برای آثار انقلابی است

  مستند «رویای روهینگیا» به جشنواره هند راه یافت

  بخش و نقد مستند «آقای دادستان» در برنامه ی به اضافه مستند

  «کدام مسجد!» در شبکه مستند | چگونه جایگاه اجتماعی مساجد احیا شود

  «عکاسی زیر آتش» روی آنتن می رود | قصه اشغال تا آزادی خرمشهر

  «عالی‌نسب» اولین برند تولیدکننده وسایل نفت سوز ایرانی

  حتی مردم سوریه از اقدامات ما مطلع نیستند

  اکران مستند "خاطرات نارنجی" در امریکا

  نقدی بر فیلم مستند «میرزا جواد» ساخته سعید فرجی

  برگزاری ۲ نشست تخصصی در روز هشتم «۱۰ روز با عکاسان»

  داستان اولین شهید عکاس را در «میرزا جواد» روایت کردم

  کانال مرکز فرهنگی میثاق در پیام رسان سروش و آی گپ

  بررسی «خاطرات نارنجی» در دهمین قسمت از فصل دوم برنامه «به اضافه مستند» + تیز

  گفتگوی دوربین.نت با سعید فرجی | فیلم


   بیشتر...