شرح خبر
اسلام‌زاده در گفت‌وگو با تسنیم مطرح کرد
مستند «انقلاب ایران، اسلامیت، جمهوریت» روایت تلاش ۲۰ساله رهبری برای حفظ جمهوریت نظام
    نوزدهم تیر ١٣٩٢ ساعت ٠٠:٣١      خبرگزاری تسنیم: مستند «انقلاب ایران، اسلامیت، جمهوریت» با کارگردانی محسن اسلام‌زاده در مورد انتخابات ایران و موضوع جمهوریت در جهان ساخته می‌شود.


محسن اسلام‌زاده، مستندساز ایرانی در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم از پایان نوشتن طرح مستند «انقلاب ایران، اسلامیت، جمهوریت» خبر داد و گفت: این مستند به موضوع انتخابات در ایران می‌پردازد و نگاهی به مسئله جمهوریت در کشورهای اسلامی دیگر دارد.

وی با یادآوری برپایی اصل و اساس انقلاب اسلامی با همه‌پرسی گفت: کمتر انقلابیونی هستند که بعد از انقلاب بزرگترین دستاورد خود را خیلی سریع به همه‌پرسی بگذارند. شاید هم واقعاً نمونه دیگری جز انقلاب اسلامی وجود نداشته باشد.

این مستندساز اضافه کرد: در این فیلم می‌خواهیم انتخابات سالهای 76، 84، 88 و 92 را بررسی کنیم. اعتقاد ما بر این است که مقام معظم رهبری بزرگترین پیروز این انتخابات بودند. در این مستند ماجراهای اصرار برخی از سیاسیون بر ذبح کردن جمهوریت نظام را نمایش می‌دهیم و  نشان می‌دهیم که مقام معظم رهبری در همه انتخابات به رأی مردم احترام گزاردند و چگونه در مقابل مصلحت اندیشی‌های بی‌مورد سیاسیون  ایستادند، چون اعتقاد ما بر این است که مقام معظم رهبری و امام خمینی(ره) همیشه قائل به این بودند که چرخش قدرت در کشور اتفاقاً نقاط ضعفمان را پر می‌کند.

اسلام‌زاده افزود: در مقابل نظریه‌ای که می‌گوید یک انتخابات حداقلی برگزار کنیم و بین تعدادی از مسئولین مشخص قدرت را دست به دست کنیم، نظر امام و رهبری برگزاری انتخابات حداکثری و پرشور است. آنها بر این باورند که هرکس از فیلترهای قانونی رد شد، مشکلی برای انتخاب شدن ندارد.

وی  با اظهار اینکه مجری طرح این مستند مؤسسه فرهنگی میثاق است، گفت: تهیه کننده مستند «انقلاب ایران، اسلامیت، جمهوریت» سلیم غفوری است اما هنوز سرمایه‌گذاری برای اجرای این طرح پیدا نکردیم. در این مستند از یک راوی مصری استفاده می‌کنیم.

کارگردان مستند «انقلاب ایران، اسلامیت، جمهوریت» ضمن اشاره به مبتلا بودن کشورهایی همچون مصر به مشکلات برپایی جمهوریت گفت: کشور مصر امروز به‌شدت به این مشکلات مبتلا است. در مصر می بینیم که بعد از یک سال انتخابات قانونی را باطل کردند. یک‌سری از مصری‌ها بعد از انتخابات می‌گفتند: "ولی فقیه چیست؟" و "چرا شما ولی فقیه دارید؟" من در پاسخ می‌گفتم: شما در اختلافات چه‌کسی را به‌عنوان حکم می شناسید؟ آنها ارتش را به‌عنوان حکم معرفی می‌کردند و نتیجه حکمیت ارتش را هم با تعداد کشتگان این روزهای مصر می‌توان دید.

منبع:تسنیمکلیه حقوق این اثر متعلق به "مرکز فرهنگی میثاق" است.

اخبار
  «رستم محله» روی آنتن شبکه‌ی مستند می رود

  محسن اسلام زاده با “تنها میان طالبان ۲” دوباره میان طالبان رفت

  سختگیری جشنواره سینما حقیقت تنها برای آثار انقلابی است

  مستند «رویای روهینگیا» به جشنواره هند راه یافت

  بخش و نقد مستند «آقای دادستان» در برنامه ی به اضافه مستند

  «کدام مسجد!» در شبکه مستند | چگونه جایگاه اجتماعی مساجد احیا شود

  «عکاسی زیر آتش» روی آنتن می رود | قصه اشغال تا آزادی خرمشهر

  «عالی‌نسب» اولین برند تولیدکننده وسایل نفت سوز ایرانی

  حتی مردم سوریه از اقدامات ما مطلع نیستند

  اکران مستند "خاطرات نارنجی" در امریکا

  نقدی بر فیلم مستند «میرزا جواد» ساخته سعید فرجی

  برگزاری ۲ نشست تخصصی در روز هشتم «۱۰ روز با عکاسان»

  داستان اولین شهید عکاس را در «میرزا جواد» روایت کردم

  کانال مرکز فرهنگی میثاق در پیام رسان سروش و آی گپ

  بررسی «خاطرات نارنجی» در دهمین قسمت از فصل دوم برنامه «به اضافه مستند» + تیز

  گفتگوی دوربین.نت با سعید فرجی | فیلم


   بیشتر...