شرح خبر
اسلام‌زاده در گفت‌وگو با تسنیم مطرح کرد
مستند «انقلاب ایران، اسلامیت، جمهوریت» روایت تلاش ۲۰ساله رهبری برای حفظ جمهوریت نظام
    نوزدهم تیر ١٣٩٢ ساعت ٠٠:٣١      خبرگزاری تسنیم: مستند «انقلاب ایران، اسلامیت، جمهوریت» با کارگردانی محسن اسلام‌زاده در مورد انتخابات ایران و موضوع جمهوریت در جهان ساخته می‌شود.


محسن اسلام‌زاده، مستندساز ایرانی در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم از پایان نوشتن طرح مستند «انقلاب ایران، اسلامیت، جمهوریت» خبر داد و گفت: این مستند به موضوع انتخابات در ایران می‌پردازد و نگاهی به مسئله جمهوریت در کشورهای اسلامی دیگر دارد.

وی با یادآوری برپایی اصل و اساس انقلاب اسلامی با همه‌پرسی گفت: کمتر انقلابیونی هستند که بعد از انقلاب بزرگترین دستاورد خود را خیلی سریع به همه‌پرسی بگذارند. شاید هم واقعاً نمونه دیگری جز انقلاب اسلامی وجود نداشته باشد.

این مستندساز اضافه کرد: در این فیلم می‌خواهیم انتخابات سالهای 76، 84، 88 و 92 را بررسی کنیم. اعتقاد ما بر این است که مقام معظم رهبری بزرگترین پیروز این انتخابات بودند. در این مستند ماجراهای اصرار برخی از سیاسیون بر ذبح کردن جمهوریت نظام را نمایش می‌دهیم و  نشان می‌دهیم که مقام معظم رهبری در همه انتخابات به رأی مردم احترام گزاردند و چگونه در مقابل مصلحت اندیشی‌های بی‌مورد سیاسیون  ایستادند، چون اعتقاد ما بر این است که مقام معظم رهبری و امام خمینی(ره) همیشه قائل به این بودند که چرخش قدرت در کشور اتفاقاً نقاط ضعفمان را پر می‌کند.

اسلام‌زاده افزود: در مقابل نظریه‌ای که می‌گوید یک انتخابات حداقلی برگزار کنیم و بین تعدادی از مسئولین مشخص قدرت را دست به دست کنیم، نظر امام و رهبری برگزاری انتخابات حداکثری و پرشور است. آنها بر این باورند که هرکس از فیلترهای قانونی رد شد، مشکلی برای انتخاب شدن ندارد.

وی  با اظهار اینکه مجری طرح این مستند مؤسسه فرهنگی میثاق است، گفت: تهیه کننده مستند «انقلاب ایران، اسلامیت، جمهوریت» سلیم غفوری است اما هنوز سرمایه‌گذاری برای اجرای این طرح پیدا نکردیم. در این مستند از یک راوی مصری استفاده می‌کنیم.

کارگردان مستند «انقلاب ایران، اسلامیت، جمهوریت» ضمن اشاره به مبتلا بودن کشورهایی همچون مصر به مشکلات برپایی جمهوریت گفت: کشور مصر امروز به‌شدت به این مشکلات مبتلا است. در مصر می بینیم که بعد از یک سال انتخابات قانونی را باطل کردند. یک‌سری از مصری‌ها بعد از انتخابات می‌گفتند: "ولی فقیه چیست؟" و "چرا شما ولی فقیه دارید؟" من در پاسخ می‌گفتم: شما در اختلافات چه‌کسی را به‌عنوان حکم می شناسید؟ آنها ارتش را به‌عنوان حکم معرفی می‌کردند و نتیجه حکمیت ارتش را هم با تعداد کشتگان این روزهای مصر می‌توان دید.

منبع:تسنیمكليه حقوق اين اثر متعلق به مرکز فرهنگی میثاق ميباشد.

اخبار
  اکران مستند "خاطرات نارنجی" در امریکا

  کانال مرکز فرهنگی میثاق در پیام رسان سروش و آی گپ

  مستند سرزمین برادری امشب از شبکه مستند سیما

  مرکز فرهنگی میثاق با ۹ مستند متقاضی حضور در جشنواره عمار می‌شود

  مستند «تنها میان طالبان» برنده بهترین فیلم بخش مستند دوازدهمین دوره جشنواره ماربلای اسپانیا شد

  «تنها، میان طالبان» برگزیده جشنواره آتن آمریکا | فیلم

  درسهایی از سومالی

  توصیه های سازندگان فیلم «making a murderer» برای ساخت یک فیلم مستند موفق

  مرکز فرهنگی میثاق با ۵ مستند به جشنواره «عمار» می‌آید

  آثار راه یافته بخش مستند ملی جشنواره وحدت اسلامی معرفی شدند

  سه مستندی که پوچی تبلیغات رسانه ای ما را به تصویر می‌کشند

  شهرت همین است: پاپاراتزی ها حالا ستاره ی دو فیلم مستند می شوند

  فیلم «دیوانه ام می کند»

  هیروشیما، عشق من

  اگر آنها سرگرم نشوند، فیلم را تماشا نخواهند کرد

  شبکه مستند "به دنبال صلح" در سوریه می رود

  "سرزمین مادری" از شبکه مستند

  جرئت شکستن صدای سکوت: اپنهایمر به اندونزی بازمی گردد

  آیا پول واقعا همه چیز را تغییر می‌دهد یا نه؟

  9 فیلم مستندی که در واقعیت جهان را تغییر دادند


   بیشتر...