شرح خبر
پایگاه خبری تحلیلی سوره سینما:
رد ادعاهای غرب درباره سوریه در «کاروان صلح» | ایران قربانی تروریسم
    چهارم خرداد ١٣٩٣ ساعت ٠٨:٤٤      

مستند «کاروان صلح» ساخته محسن اسلام زاده تصویری تازه از اوضاع سوریه ارائه می‌دهد.

محسن اسلام‌زاده، کارگردان مستند «کاروان صلح» در گفتگو با خبرنگار سوره سینما گفت: مستند «کاروان صلح» نمایانگر حرکت کاروان صلح از ۱۰ کشور دنیا و اثبات کننده دروغ بودن ادعاهای غرب درباره سوریه است.

وی اضافه کرد: در «کاروان صلح» تمرکز اصلی روی سفر فعالان حقوق بشری از ۱۰ کشور دنیا به سوریه است اما برای آنکه مستند صرفا حالت گزارشی نداشته باشد تمرکز را روی سه شخص قرار دادیم. روایتگر اول فیلم مادر اگنس است. او کسی است که اسناد مهمی را برای اولین بار در اختیار ما قرار داد. این اسناد نشان می‌داد تکفیری‌ها در سال ۲۰۱۱ و قبل از جنگ در سوریه دست به جنایت می زدند.

کارگردان مستند «کاروان صلح» افزود: این راهبه فلسطینی لبنانی با انتشار اسنادی دروغ بودن ادعای معارضین مبنی بر استفاده بشار اسد از سلاح شیمیایی را اثبات کرد. این کار وی به قدری ارزشمند بود که طالب زاده در برنامه «راز» گفت مادر اگنس جلوی جنگ در سوریه را گرفت.

اسلام‌زاده در ادامه با اشاره به روایتگر دوم مستندش گفت: مادرید ماگوآیر،برنده جایزه صلح نوبل در سال ۱۹۷۹ روایتگر دوم است. او از فعالان صلح جهانی است و خود قربانی زیاده خواهیهای کشور انگلیس شده است. او چند تن از اقوامش را در جنگ ایرلند و انگلیس از دست داده است. ماگوآیر قبل از جنگ آمریکا و عراق، به عراق سفر کرد. او از مخالفان جنگ در عراق بود. این فعال صلح امسال درخواست اهدای جایزه صلح نوبل به مادراگنس را مطرح کرد که البته این امر محقق نشد.

این مستندساز با تاکید بر اینکه روایتگر سوم فیلم ایرانی است، گفت: روایتگر سوم حجت الاسلام زائری است. وی از فعالین حوزه بین الملل و جهان اسلام هست که در لبنان و سوریه تحصیل کرده است و به نوعی درگیر حوادث در لبنان و سوریه بود. محل کار زائری جایی است که غربی‌ها ۷۲ تن از مردان انقلاب اسلامی ایران را ترور کردند و در حقیقت زائری هم خود قربانی حرفهای دروغین کشورهای غربی است. مستند «کاروان صلح» نشان می‌دهد که ایران، ایرلند شمالی و سوریه قربانی زیاده خواهی‌ کشورهای غربی هستند. این مستند برای جشنواره فیلم فجر و جشنواره مردمی فیلم عمار آماده می‌شود. قصد داریم این مستند را در بیشتر دانشگاههای کشور اکران کنیم.

مهدی خوش‌نژاد تصویربردار، یاسر قدسی نویسنده، اسماعیل علیزاده تدوینگر و سید سلیم غفوری تهیه کننده این مستند هستند. مجری طرح این مستند موسسه فرهنگی «میثاق» است.

منبع: سوره سینما
کلیه حقوق این اثر متعلق به "مرکز فرهنگی میثاق" است.

اخبار
  «رستم محله» روی آنتن شبکه‌ی مستند می رود

  محسن اسلام زاده با “تنها میان طالبان ۲” دوباره میان طالبان رفت

  سختگیری جشنواره سینما حقیقت تنها برای آثار انقلابی است

  مستند «رویای روهینگیا» به جشنواره هند راه یافت

  بخش و نقد مستند «آقای دادستان» در برنامه ی به اضافه مستند

  «کدام مسجد!» در شبکه مستند | چگونه جایگاه اجتماعی مساجد احیا شود

  «عکاسی زیر آتش» روی آنتن می رود | قصه اشغال تا آزادی خرمشهر

  «عالی‌نسب» اولین برند تولیدکننده وسایل نفت سوز ایرانی

  حتی مردم سوریه از اقدامات ما مطلع نیستند

  اکران مستند "خاطرات نارنجی" در امریکا

  نقدی بر فیلم مستند «میرزا جواد» ساخته سعید فرجی

  برگزاری ۲ نشست تخصصی در روز هشتم «۱۰ روز با عکاسان»

  داستان اولین شهید عکاس را در «میرزا جواد» روایت کردم

  کانال مرکز فرهنگی میثاق در پیام رسان سروش و آی گپ

  بررسی «خاطرات نارنجی» در دهمین قسمت از فصل دوم برنامه «به اضافه مستند» + تیز

  گفتگوی دوربین.نت با سعید فرجی | فیلم


   بیشتر...