شرح خبر
با عکاسی «وحید فرجی» و «سعید فرجی»؛
انتشار روایت تصویری آزادی سمیر قنطار در «تبادل»
    بیست و دوم تیر ١٣٩١ ساعت ١٨:٠٤      
فارس گزارش داد: تبادل، روایت بازگشت پنج اسیر لبنانی به خانه است، اسیرانی که سال‌ها در زندان‌های رژیم صهیونیستی زندانی بوده‌اند.

دو عکاس ایرانی با نام‌های «سعید فرجی» و «وحید فرجی» چندین بار به لبنان سفر کردند تا از همه اتفاقات قبل، هنگام و پس از این ماجرا عکس بگیرند، این سفرها در زمان جنگ سی و سه روزه و پس از آن صورت گرفته است.

انگیزه ناشر برای انتشار این دوره از کتاب‌های عکاسی مستند، به خصوص در این گونه خاص، ثبت رویدادها و حوداث تاریخی عصر حاضر است.

در ابتدای این اثر تصویری «سعید فرجی»، نوشته است: جنگ آغاز شده بود. مردم اتفاقی تکراری را تجربه می‌کردند. قدیمی‌ترها از این جریانات زیاده دیده بودند، تجربه داشتند، اما من فقط شنیده بودم. آن وقت‌ها سنی نداشتم، ولی امروز باید می‌رفتم. دیگر شنیدن، راضیم نمی‌کرد. باید می‌رفتم تا درکش کنم، درک قصه تلخ جنگ.

هفته اول جنگ به آنجا رسیدم. پس از سال‌ها انتظار امروز وارد جایی شدم که همهمه بود، شلوغ بود. زیبایی داشت و خرابی، اما باز رویایی بود. نمی‌‌دانم شاید به خاطر پیامبرانش بود و شاید به خاطر مردمانش، اینجا همان جایی بود که همیشه تصور می‌کردم.

وارد جایی شدم که با تمام خرابی‌هایش باز هم برایم لبنان بود، لبنان رویاهایم، جنگ بود. زن‌ها و بچه‌ها را دیدم. پیرها را هم، اما جوان‌ها نبودند. نه من دیدمشان و نه دشمنانشان.

جنگ را در روزهای گرم تابستان عکاسی کردم. اما این جنگ هیچ شباهتی با جنگ‌هایی که در عکس‌ها دیده بودم نداشت. مشاهده عکس‌ها کمکی به من نکرده بود، این کشور، جنگش هم خاص خودش بود. جنگ تمام شد، فکر نمی‌کردم بتوانم دوباره به این کشور برگردم اما ظاهراً قرار بود این تجربه ادامه داشته باشد.

بازسازی را عکاسی کردم، جشن‌های پیروزی را، خانه‌های خراب را، بمب‌های عمل نکرده و مردم آسیب دیده از بمب‌های عمل نکرده را. اما نکته‌ای وجود داشت که جنگ برای آن آغاز شده بود. سربازان اسرائیلی فقط با آزادی سمیر قنطار لبنانی آزاد می‌شدند؛ و روزی آمد که تبادل را دیدم، سمیر را هم.

نشر «ساقی» روایت تصویری بازگشت پنج اسیر لبنانی با عنوان «تبادل» را 146 صفحه و با قیمت 15000 تومان منتشر و روانه بازار نشر کرده است.

منبع: خبر آن لاینكليه حقوق اين اثر متعلق به مرکز فرهنگی میثاق ميباشد.