شرح خبر
در گفت‌وگو با تسنیم مطرح شد
نمایش استعمار نوین فرانسه در سیرالئون و مالی در مستند جدید حریری
    دوازدهم خرداد ١٣٩٣ ساعت ١١:٣٩      

مصطفی حریری در گفتگو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، از ساخت دو مستند جدید در قاره آفریقا خبر داد و گفت: اسفند ماه 92 و فروردین ماه 93 برای ساخت دو مستند با موضوع استعمار نوین در آفریقا به دو کشور سیرالئون و مالی در این قاره سفر کردیم. تولید مستند سیرالئون به پایان رسیده است و مستند کشور مالی نیز در حال تدوین است.

وی در خصوص موضوع فیلم‌هایش گفت: حدود 10 سال پیش در کشور سیرالئون یک جنگ داخلی رخ می‌دهد اما از پشت صحنه‌های جنگ و اتفاقات بعد از آن هیچ صحبتی نمی‌شود. ما سعی کردیم در این مستند به اتفاقات پشت صحنه این جنگ داخلی و رخدادهای بعد از آن همانند نفوذ کشور فرانسه برای استعمار نوین در این کشور اشاره کنیم.

حریری افزود: در این مستند که شباهت بسیاری به سفرنامه دارد امیر بهرام عرب احمدی از اساتید دانشگاه تهران، من را همراهی می‌کند. در این فیلم به سراغ وضع معیشتی مردم وحضور استعمارگران در کشورشان می‌رویم و از جزئیات زندگی مردم در این کشور که ملقب به کشور الماس است خبردار می‌شویم .به معادن استخراج الماس در این کشور می‌رویم و به گفتگو با تجار الماس می‌پردازیم. همچنین سعی می‌کنیم به مسئله استعمار کشورهای غربی مخصوصا فرانسه درسیرالئون بپردازیم که امروزه به استعمار نوین مشهور است.

وی درباره مستند دوم خود خاطرنشان کرد: در کشور مالی سوژه مستند همانند سیرالئون است با این تفاوت که کشور مالی از تمدن کهنی برخوردار است و به نوعی قطب فرهنگی آفریقا است. در مستند کشور مالی سعی کردیم فرهنگ کهن مردم مالی را در قالب کتابخانه‌های عظیمشان و دانشگاه هزار ساله‌شان نشان دهیم. همچنین به گونه‌ای دخالت نظامی فرانسه و القاعده را که منجر به ناامنی در این کشور شده است را به تصویر بکشیم.

حریری اضافه کرد : دخالت نظامی فرانسه درمالی که بی‌شباهت به استعمار جدیدی در این کشور نیست به گونه‌ای بود که نیروهای نظامی اجازه حضور خبرنگاران و فیلم سازان را در شهر تیمبوکتو نمی‌دادند و به همین دلیل گروه ما نتوانست به این شهر که مرکز مهمی برای نیروهای القاعده است برود.

وی درباره حضور مستندش در جشنواره‌ها گفت: در تلاش هستیم تا مستند را به جشنواره فجر امسال برسانیم اما قبل از آن مستندها را در جشنواره سینمای حقیقت شرکت خواهیم داد. این مستندات تولید موسسه فرهنگی میثاق است. از عوامل فیلم می‌توان به محسن زارعی فیلم بردار و  امیر بهرام عرب احمدی مشاور کارگردان اشاره کرد.

منبع: تسنیم
کلیه حقوق این اثر متعلق به "مرکز فرهنگی میثاق" است.

اخبار
  «رستم محله» روی آنتن شبکه‌ی مستند می رود

  محسن اسلام زاده با “تنها میان طالبان ۲” دوباره میان طالبان رفت

  سختگیری جشنواره سینما حقیقت تنها برای آثار انقلابی است

  مستند «رویای روهینگیا» به جشنواره هند راه یافت

  بخش و نقد مستند «آقای دادستان» در برنامه ی به اضافه مستند

  «کدام مسجد!» در شبکه مستند | چگونه جایگاه اجتماعی مساجد احیا شود

  «عکاسی زیر آتش» روی آنتن می رود | قصه اشغال تا آزادی خرمشهر

  «عالی‌نسب» اولین برند تولیدکننده وسایل نفت سوز ایرانی

  حتی مردم سوریه از اقدامات ما مطلع نیستند

  اکران مستند "خاطرات نارنجی" در امریکا

  نقدی بر فیلم مستند «میرزا جواد» ساخته سعید فرجی

  برگزاری ۲ نشست تخصصی در روز هشتم «۱۰ روز با عکاسان»

  داستان اولین شهید عکاس را در «میرزا جواد» روایت کردم

  کانال مرکز فرهنگی میثاق در پیام رسان سروش و آی گپ

  بررسی «خاطرات نارنجی» در دهمین قسمت از فصل دوم برنامه «به اضافه مستند» + تیز

  گفتگوی دوربین.نت با سعید فرجی | فیلم


   بیشتر...