شرح خبر
اسلام‌زاده در مراسم رونمایی از مستند «روز ناتمام من و فرمانده»:
آمریکایی‌ها نمی‌خواهند که جنگ در عراق پایان یابد
    سیزدهم اردیبهشت ١٣٩٤ ساعت ١٧:٠٤      

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، مراسم رونمایی از مستند جدید محسن اسلام‌زاده با نام «روز ناتمام من و فرمانده» با حضور سرهنگ ریسان، از فرماندهان نیروهای مردمی عراق، محسن اسلام‌زاده و جمعی از اهالی فرهنگ و هنر در خبرگزاری تسنیم برگزار شد.

اسلام زاده در ابتدا در مورد سرگرد ریسیان از فرماندهان میدانی سپاه بدر گفت: کارنامه جهادی او از مبارزه با صدام شروع می‌شود. ریسان تاکنون دو بار مجروح شده است. او از فرماندهان شهر علم در 5 کیلومتری شهر تکریت است که قرار بود در عملیات آزادسازی تکریت حضور داشته باشد اما اتفاق به گونه‌ای دیگر رخ داد و ما مجروح شدیم.

وی ادامه داد: کل تصاویر در این مستند مربوط به یک روز است. زمانی که ما با منطقه آشنا شدیم به ما خبر دادند که در ارتفاعات حمرین در جنوب تکریت، داعشی‌ها جلوی یک چاه نفت هستند، ما برای پاکسازی به منطقه رفتیم. این فیلم حاصل 4 ساعت تصویربرداری از حضور ما در منطقه است.

اسلام‌زاده درباره نحوه تولید این فیلم گفت: این فیلم سعی داشت حادثه مجروحیت ما را در عراق نشان دهد. من 3 شب در بیمارستانهای عراق بستری بودم، یک شب در سامرا و 2 شب در کاظمین. این تنها نمونه‌ای از اتفاقاتی است که در پس پرده جنگ در عراق رخ می‌دهد و نمایانگر هزینه‌هایی است که مردم می‌دهند.

وی تاکید کرد: من در بیمارستان‌های عراق افرادی را دیدم که دست و پایشان قطع شده بود. البته افرادی زیادی هم مثل راضی(یکی از شخصیت‌های فیلم) بودند که شهید شدند. اما کسی که مجروح می‌شود بسیار سختی می‌کشد. البته جراحت و مجروح شدن نیز بخشی از جنگ است که در فیلم هم دیدیم. انگیزه داعشی‌ها برای مبارزه با مسلمانان عراق بسیار بالا است و در نتیجه جنگیدن با آن‌ها آسان نیست. ترفندهای  جنگی آنها استفاده از تله‌های انفجاری، تک تیراندازها و... است. برای زدن آنها در منطقه از توپ‌خانه و هلی‌کوپتر استفاده می‌شود اما وقتی کار به پاکسازی زمینی می‌رسد، هزینه‌ها بالا می‌رود.

اسلام زاده در بخش دیگری از سخنان خود راجع به حضور عربستان در عراق برای حمایت از داعش گفت: عربستان با لشگر تکفیری خود در عراق و دیگر مناطق خاورمیانه، جنگی نیابتی به راه انداخته است. این کشور حضور پر رنگی در پاکستان، عراق، سوریه و مناطق مرزی ما همچون سیستان و بلوچستان دارد و  متاسفانه دارد کم کم پایش را در افغانستان هم باز می‌کند . البته در یمن با توجه به هوشیاری که وجود داشت امکان نفوذ نیافت و چون می‌دانستند که عدن را نمی‌توانند مانند موصل کنند نتیجه گرفتند که به آنجا حمله کنند.

وی ادامه داد: در مستند مدافعان آمرلی که با استفاده از فیلم‌هایی که از دوربین داعشی‌ها که به دست نیروهای مردمی افتاده بود، ساخته شده بود، دیدیم که مردم تابعیت افراد را با توجه به زبان و چهره‌شان مشخص می‌کردند و به عنوان مثال می‎گفتند این چهره از داعشان این منطقه است و یا دیگری از داعشی‌های عربستان است.

اسلام زاده اضافه کرد: آمریکایی‌ها نمی‌خواهند که جنگ در عراق پایان یابد. آنها در هر لحظه به دنبال ادامه یافتن جنگ هستند و نمی‌گذارند که کفه قدرت نیروهای مردمی بر داعشی ها بچربد. تاکید آنها بر عقب انداختن پاکسازی تکریت هم به همین دلیل بود. در کتاب غوغایی بر بام جهان نوشته دکتر مصطفی حامد به نقل از مشاور بن لادن آمده است که در سه جبهه وارد نشوید. در جایی که مدیریت جنگ با غربی‌ها است و جوانان پاک در خط مقدم جبهه هستند و سرویس‌های اطلاعاتی حضور پر رنگی بین مجاهدین دارند. چرا که غربی‌ها نمی‌گذارند تا پیروزی‌های بزرگ برای هر یک از دو طرف شکل بگیرد و  هدفشان از چنین جنگ‌هایی کشتن مجاهدان واقعی و شناسایی فرماندهان برای ترور است.

در بخش پایانی این برنامه، عباس درویش توانگر، قائم‌مقام خبرگزاری تسنیم از سرهنگ ریسان و محسن اسلام‌زاده با اهدای یادبودهایی تقدیر کرد.
کلیه حقوق این اثر متعلق به "مرکز فرهنگی میثاق" است.

اخبار
  «رستم محله» روی آنتن شبکه‌ی مستند می رود

  محسن اسلام زاده با “تنها میان طالبان ۲” دوباره میان طالبان رفت

  سختگیری جشنواره سینما حقیقت تنها برای آثار انقلابی است

  مستند «رویای روهینگیا» به جشنواره هند راه یافت

  بخش و نقد مستند «آقای دادستان» در برنامه ی به اضافه مستند

  «کدام مسجد!» در شبکه مستند | چگونه جایگاه اجتماعی مساجد احیا شود

  «عکاسی زیر آتش» روی آنتن می رود | قصه اشغال تا آزادی خرمشهر

  «عالی‌نسب» اولین برند تولیدکننده وسایل نفت سوز ایرانی

  حتی مردم سوریه از اقدامات ما مطلع نیستند

  اکران مستند "خاطرات نارنجی" در امریکا

  نقدی بر فیلم مستند «میرزا جواد» ساخته سعید فرجی

  برگزاری ۲ نشست تخصصی در روز هشتم «۱۰ روز با عکاسان»

  داستان اولین شهید عکاس را در «میرزا جواد» روایت کردم

  کانال مرکز فرهنگی میثاق در پیام رسان سروش و آی گپ

  بررسی «خاطرات نارنجی» در دهمین قسمت از فصل دوم برنامه «به اضافه مستند» + تیز

  گفتگوی دوربین.نت با سعید فرجی | فیلم


   بیشتر...