شرح خبر
سرهنگ ریسان در مراسم رونمایی از مستند «روز ناتمام من و فرمانده»:
ما در عراق با نیروهای زمینی عربستان می‌جنگیم
    سیزدهم اردیبهشت ١٣٩٤ ساعت ١٨:٠٩      

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، مراسم رونمایی از مستند جدید محسن اسلام‌زاده با نام «روز ناتمام من و فرمانده» با حضور سرهنگ ریسان، از فرماندهان نیروهای مردمی عراق، محسن اسلام‌زاده و جمعی از اهالی فرهنگ و هنر در خبرگزاری تسنیم برگزار شد.

در ابتدای این مراسم، مستند «روز ناتمام من و فرمانده» برای حاضران پخش شد و پس از آن سرهنگ ریسان به سخنرانی پرداخت و گفت: مردم و کشور عراق در معرض تهاجم و حمله وحشیانه تکفیری‎ها قرار گرفته‌اند و رسانه‌ها نقش زیادی در پرده‌برداری از این حوادث ناگوار دارند. محل استقرار ما در شهر حمرین حومه تکریت است، در بین روستای ابونجیر و حمرین چاه‌های نفتی وجود دارد که به ما اطلاع دادند داعشی‌ها به آن حمله کرده‌اند و نیروهایمان در محاصره هستند.

وی افزود: در جریان پیشروی ما به سمت این چاه‌ها اسلام‌زاده ما را همراهی کرد. من فرماندهی این نیروها را برعهده داشتم، داعشی‌ها زمانی که چاه را تصرف کردند آن را آتش زدند و ما هم باید چاه‌ها را نجات می‌دادیم، زمانی که نزدیک یکی از چاه‌ها رسیدیم، تقدیر بر این شد که من و اسلام‌زاده زخمی شویم، اما نیروها کار خود را انجام دادند و اکنون که نزدیک به دو ماه از آن حادثه می‌گذرد چاه‌های نفت در اختیار نیروهای مردمی است.

وی تاکید کرد: داعشی‌ها بزدل و ترسو هستند و مطمئن هستم جنگ به نفع عراق به پایان می‌رسد.

این فرمانده عراقی درباره وحدت میان شیعه و سنی در عراق، گفت: اگر به عراق بیایید هیچ نشانی از اختلاف میان شیعه و سنی نمی‌بینید، هر آنچه در این رابطه گفته می‌شود فضاسازی‌های رسانه‌ها است. رسانه‌های دشمن همواره به این مسائل دامن می‌زنند. در همین مستند اسلام‌زاده نیز می‌بینید که اکثر مناطقی که ما در آن بودیم، سنی نشین هستند. حتی زمانی که ما به آنجا رسیدیم دشمن تبلیغات گسترده‌‌ای کرده بود که ارتش عراق و نیروهای مردمی به دنبال کشتار اهل سنت آنجا هستند، اما آن‌ها فریب نخورده‌ بودند.

وی تصریح کرد: به برکت رسانه‌های ماهواره‌ای اخبار و گزارش‌ها لحظه به لحظه به مردم می‌رسد و حتی نوجوانان ما نیز می‌دانند چه اتفاقاتی در حال رخ دادن است. مردم عراق می‌‌گویند ما در حال جنگ زمینی با عربستان هستیم. یعنی مشابه همان جنگی که در یمن به صورت هوایی رخ داده است در عراق به صورت زمینی به وقوع پیوسته است. نیروهایی که ما با آن‌ها می‌جنگیم اکثرا از کشور عربستان هستند. البته همه می‌دانند که آمریکا یکی از اصلی‌ترین حامیان داعش است، چرا که در جریان عملیات تکریت به دلیل کارشکنی آمریکایی‌ها عملیات عقب افتاد تا آن‌ها مزدوران خود را از تکریت خارج کنند که این یک نشانه از حمایت آمریکا از داعش‌ است.

سرهنگ ریسان با اشاره به هلاکت عزت ابراهیم الدوری، معاون صدام گفت: از برکات آزادسازی تکریب این اتفاق بود که خوشبختانه توسط نیروهای مردمی صورت گرفت. به هر حال ریشه داعش و موسس آن، بعثی‌ها هستند. دختر صدام نیز در تکریت بود، اما آخرین خبری که داشتیم این است که آمریکایی‌ها او را به کشور خود برده‌اند.

این فرمانده عراقی درباره مسئله حضور آمریکا در عراق و حمایت آنها از داعش و اینکه این مسئله چگونه قابل حل است، گفت: مسائل سیاسی را دولت‌مردان پیگیر هستند، اما ما پیرو خط مرجعیت هستیم، زمانی که داعش حمله کرد آیت‌الله سیستانی امر به جهاد کردند و ما نیز این کار را انجام دادیم.

سرگرد ریسان درباره نقش عربستان در حملات داعش نیز تاکید کرد: اسناد و مدارک ما دلالت بر این اتفاق دارد، برخی نیروهایی که از داعش دستگیر کرده‌ایم عربستانی هستند، همچنین سلاح‌ها و حتی پلاک ماشین‌های آن‌ها نیز برای کشور عربستان است.

وی در پاسخ به این سوال که با توجه به اتهاماتی که به نیروهای مردمی وارد می‌شود آیا این نیروها قصد پاکسازی شهر الانبار را دارند؟ گفت: تمام این اتهامات دروغ است. گفته می‌شود نیروهای مردمی برای به غنیمت  گرفتن اموال مردم به شهرهای مختلف می‌رووند اما اگر کسی هم بخواهد این کار را انجام دهد،امکانش وجود ندارد. سربازی که با اتوبوس برای جهاد آمده است چگونه می‌تواند یخچال یا امثال آنها را بردارد و به خانه خود ببرد؟ این اتهامات با این هدف است که ما وارد الانبار نشویم اما ما با هماهنگی نخست وزیر به این منطقه وارد خواهیم شد.

او همچنین درباره جهاد نیروهای مردمی عراق دربرابر داعش و حضور متسشاری ایران در این کشور برای کمک و آموزش به مردم عراق، گفت: هرکس که به ما کمک کند، ما او را فراموش نمی‌کنیم. ما هیچوقت پشتیبانی جمهوری اسلامی ایران را فراموش نمی کنیم. مردم بر اساس فتوای مقام معظم رهبری و آیت‌الله سیستانی در برابر متجاوزان بسیج شدند و به مقابله با تروریست‌های داعش پرداختند.
کلیه حقوق این اثر متعلق به "مرکز فرهنگی میثاق" است.

اخبار
  «رستم محله» روی آنتن شبکه‌ی مستند می رود

  محسن اسلام زاده با “تنها میان طالبان ۲” دوباره میان طالبان رفت

  سختگیری جشنواره سینما حقیقت تنها برای آثار انقلابی است

  مستند «رویای روهینگیا» به جشنواره هند راه یافت

  بخش و نقد مستند «آقای دادستان» در برنامه ی به اضافه مستند

  «کدام مسجد!» در شبکه مستند | چگونه جایگاه اجتماعی مساجد احیا شود

  «عکاسی زیر آتش» روی آنتن می رود | قصه اشغال تا آزادی خرمشهر

  «عالی‌نسب» اولین برند تولیدکننده وسایل نفت سوز ایرانی

  حتی مردم سوریه از اقدامات ما مطلع نیستند

  اکران مستند "خاطرات نارنجی" در امریکا

  نقدی بر فیلم مستند «میرزا جواد» ساخته سعید فرجی

  برگزاری ۲ نشست تخصصی در روز هشتم «۱۰ روز با عکاسان»

  داستان اولین شهید عکاس را در «میرزا جواد» روایت کردم

  کانال مرکز فرهنگی میثاق در پیام رسان سروش و آی گپ

  بررسی «خاطرات نارنجی» در دهمین قسمت از فصل دوم برنامه «به اضافه مستند» + تیز

  گفتگوی دوربین.نت با سعید فرجی | فیلم


   بیشتر...