شرح خبر
اسلام‌زاده در نشست «بدون مرز، عشق۳»:
مستندسازان ایرانی خود را در عراق اثبات کرده‌اند
    چهاردهم اردیبهشت ١٣٩٤ ساعت ١٧:١٢      

به گزارش خبرگزاری تسنیم، سی و نهمین جلسه «سینما روایت» با اکران و بررسی مستند «بدون مرز عشق3» با موضوع عملیات آزاد سازی استان صلاح الدین عراق از دست داعش برگزار شد. در جلسه نقد و بررسی مستند «بدون مرز عشق3» کارگردان اثر وحید فراهانی و تهیه کننده  سیدهاشم موسوی، محسن اسلام‌زاده مستندساز و کار‌شناس سینمای مستند و رسول شادمانی کار‌شناس و مجری برنامه حضور داشتند. علاوه بر این سینما روایت میزبان سرگرد «ریسان» یکی از فرماندهان نیروهای مردمی عراق نیز بود.

مستند‌های امروز، گنجینه‌های فردا هستند

در ابتدای جلسه نقد و بررسی فیلم مستند «بدون مرز عشق3» رسول شادمانی با ابراز خوشحالی از صحت و سلامت محسن اسلام‌زاده که در حین فیلمیرداری یک مستند در عراق با ترکش خمپاره داعش مجروح شده بود، تاکید کرد باید بر شرف این جوانانی که با عشق و علاقه این مستند‌ها را می‌سازند درود بفرستیم.

این فیلم‌ها روزگاری گنجینه‌هایی خواهند شد و ارزششان بسیار بیشتر و بالا‌تر از اکنون می‌شود.

شادمانی با تجلیل از سازندگان مستند «بدون مرز عشق3» از سازندگان این مستند خواست تا درباره ساخت چنین مستندی که در خط مقدم میدان نبرد نیروهای مردمی عراق و داعش تهیه شده است، توضیحاتی دهند.

مستند سازی بدون همکاری نهاد‌ها و سازمان‌ها

سید هاشم موسوی تهیه کننده «بدون مرز عشق3» درباره سه گانه این مستند گفت: قسمت اول این مستند در شهریور ماه سال گذشته و در کمربند امنیتی عراق که منطقه‌ای شیعه نشین به شمار می‌رود، تولید شد. این مستند فارغ از همراهی سازمان‌ها و نهاد‌ها بود و تنها با ارتباطاتی که خودمان داشتیم توانستیم یک هفته بعد از فتح «آمرلی» به عراق برویم.

موسوی افزود: هدف اولیه ما فیلمبرداری از فتح «آمرلی» بود اما این اتفاق رخ نداد. نیروهای عراقی نیز به دلیل بی‌اطلاعی از کار مستند سازی نمی‌گذاشتند ما زیاد پیش برویم.

وی با بیان اینکه با همکاری نیروهای «کتائب سید الشهدا» در عراق فعالیت می‌کردند، افزود: قسمت دوم مستند را شخصیت محور و درباره ابوزینب که تحت تاثیر انقلاب اسلامی قرار گرفته بود ساختیم.

تهیه کننده «بدون مرز عشق3» درباره این مستند نیز گفت: این کار در 3 سفر و در مجموع 25 روز ساخته شده و وحید فراهانی کل ایام عید نوروز را در حال تدوین آن بوده است تا کار سریع‌تر آماده شود.

در ادامه وحید فراهانی کارگردان «بدون مرز عشق3» با بیان سختی‌های کار در عراق از جمله سخت بودن تفهیم کار مستند سازی به عراقی‌ها، گفت: این مستند با یک تیم دو نفره ساخته شده است در مجموع 3 دوربین داشتیم «5D»، «هندی کم» و «GoPro» در بعضی از مکان‌ها هم که اجازه ورود نداشتیم از نیروهای عراقی می‌خواستیم که برایمان فیلم بگیرند مانند لحظه اعلام شروع عملیات آزاد سازی که به یک عراقی آموزش دادم چطور فیلم بگیرد.

شادمانی با ابراز تاسف از عدم همکاری نهاد‌ها برای ساخت چنین مستند‌هایی گفت: وقتی دو جوان با 3 دوربین به میان معرکه می‌روند و چنین کار تاثیر گذاری را می‌سازند چرا کسی متولی حمایت از این گونه مستند‌ها نمی‌شود.

خوی درندگی رسانه‌های غربی نسبت به کشورهای اسلامی

ریسان از نیروهای سپاه بدر عراق که فرماندهی بخشی از بسیج مردمی عراق را نیز برعهده دارد و طی عملیات آزاد سازی تکریت به همراه اسلام‌زاده مجروح شده بود، در نمایش فیلم «بدون مرز عشق 3» حضور پیدا داشت. این فرمانده نیروهای مردمی گفت: ان شالله پروژه داعش با همکاری رسانه‌ها و مطبوعات تمام خواهد شود و خوی درندگی رسانه‌های غربی نسیت به کشور‌های اسلامی نیز پایان خواهد گرفت.

این فرمانده عراقی ادامه داد: باید از رسانه‌های ایرانی به دلیلی انتشار اتفاقات‌‌ همان طور که در کشورم رخ داده‌اند تشکر کنم.

ریسان افزود: باید از پشتیبانی کامل جمهوری اسلامی از ما در جنگ با داعش تسکر کنم، اگر کمک‌های جمهوری اسلامی نبود شاید ما باز هم می‌توانستیم جلوی داعش را بگیریم اما آنچه باعث شده تا اکنون وجود داشته باشیم حمایت‌های ایران است.

مستند سازان ایرانی خود را در عراق ثابت کرده‌اند

محسن اسلام‌زاده مستندساز کشورمان که در حین تولید یک مستند از عملیات آزاد سازی تکریت مجروح شده بود، به عنوان منتقد و کار‌شناس در سینما رویات حضور داشت. اسلام‌زاده با تشریح چگونگی مجروح شدن خود، گفت: جوانان مستند ساز ایرانی توانایی‌های خود را در عراق به اثبات رسانده‌اند. در ابتدا می‌بینیم فرمانده هاین عراقی هیچ اعتقادی به کار مستند ندارند اما مستندسازان ما آن‌ها را طوری قانع می‌کنند که فرمانده عراقی وظیفه خود می‌داند که با آن‌ها همکاری داشته باشد و از نیرو‌هایش می‌خواهد جلوی دورین مستند سازان بروند.

این مستند ساز افزود: هم اکنون سرعت تحولات در عراق از ثانیه به صدم ثانیه رسیده است و بسیاری از فیلم‌ها به سرعت بیات می‌شوند. اما این موضوع در باره «بدون مرز عشق 3» صدق نمی‌کند چون فیلم دارای لایه‌های زیرینی است که نمی‌توان برای آن تاریخ مصرفی در نظر گرفت.

این مستند ساز با بیان اینکه تیم دو نفره موسوی و فراهانی تیمی استاندارد هستند، فیلمبرداری با 5D را کاری سخت عنوان کرد و اینکه بیننده متوجه تغییر دوربین میان 5D و هندی کم نمی‌شود را از نقاط قوت فیلم دانست.

داعش عراق در بستر حزب بعث

در ادامه نشست خبرنگاری از سرگرد ریسان و سازندگان مستند «بدون مرز عشق 3» درباره ریشه‌های داعش در عراق پرسید و اینکه چطور داعش در فضای مجازی به جذب نیرو می‌پردازد و از چه جذابیتی‌هایی استفاده می‌کند. فرمانده نیروهای مردمی عراق در پاسخ گفت: داعش در عراق در بستر حزب بعث شکل گرفته است.

وی افزود حزب بعث در زمان صدام دولت بود و اما الان به لباس داعش در آمده است. محسن اسلام‌زاده در پاسخ به سوال جذب نیرو توسط داعش گفت: بنده به دلیل فعالیت در لیبی، سوریه، پاکستان و افغانستان گفت بر اساس تجربیاتم می‌گویم نباید نقش امپراطوری رسانه‌ای را در قدرت گرفتن داعش دست کم گرفت ما در برابر این امپراطوری رسانه‌ای دستمان خالی است و به همین دلیل است که مقام معظم رهبری دست به کار می‌شوند و به صورت مستقیم به جوانان غربی نامه می‌نویسند. امروز وظیفه ما این است که تا جایی که می‌توانیم به این نامه ضریب بدهیم.

این مستند ساز افزود: چندین دهه قبل در غرب فیلمی با عنوان «شیخ» ساخته می‌شود و تصویر بدی از اعراب مسلمان به نمایش می‌گذارد این دشمنی تا به امروز نیز در غرب وجود دارد یک نوجوان غربی از‌‌ همان ابتدا با آموزه‌هایی درباره دشمن بود مسلمانان بزرگ می‌شود. ما باید در مقابله با آن‌ها در دام نیفتیم. هم اکنون داعش در حال تبلیغ جنگ با نیروهای صفوی است و یا در جریان تعرض به دو نوجوان ایرانی برخی‌ها داشتند در دام می‌افتادند و در بازی عرب و عجم افتادند.

سید هاشم موسوی نیز گفت: من از چند سال پیش به دلیل رشته تحصیلی‌ام تحقیقات زیادی را در زمینه جریانات تندرو مذهبی انجام داده‌ام و حدود 11 ماه هم با آقای فراهانی درباره مستند سازی درباره داعش صحبت کردیم و اطلاعات جمع می‌کردیم تا همه جوانب کار درباره داعش را بدانیم.

موسوی افزود: امروز مسلمانان عرب زبان مهاجر به اروپا دارای هویت گم شده‌ای هستند این را می‌توان در نسل دوم یا سوم و حتی نسل اول مهاجران به اروپا دید. در جنایات داعش نیز می‌بینیم که بد‌ترین جنایت‌ها توسط نیروهای اروپایی آن‌ها انجام می‌شود. ما باید هم اکنون این مطالبه را داشته باشیم که در اروپا و آمریکا چه شرایطی و چه آموزه‌هایی داشته‌اند که این افراد تا این در عراق و سوریه دست به جنایت علیه مردم بزنند.

این مستند ساز تاکید کرد: دلایل جذب نیرو‌ها به داعش مختلف است باید دید چرا زمانی که اعلام جهاد نکاح می‌شود از تونس بسیاری از افراد داوطلب می‌شود. در این کشور فضا بسیار باز است و جوانان به راحتی می‌توانند انواع گناهان را انجام دهند اما زمانی که دچار پوچی می‌شوند و می‌خواهند توبه کنند، مساجد کشور اکثرا دست وهابیون تندرو است. آن‌ها به جوانان می‌گویند برای پاک شدن از گناهان باید به داعش بپیوندند و واقعا کسی که در حال عملیات انتحاری است فکر می‌کند این کار را برای رضای خدا انجام می‌دهد.

اولویت سینمای ما «خانه دختر» و «عصر یخبندان» نیست

فراهانی در باره ساخت «بدون مرز عشق 3» گفت ما هزینه خرید دوربین را نداشتیم و مجبور شدیم دوربین را اجاره کنیم و به دروغ بگوییم که دوربین را بریا ساخت مستند در بیابان‌های کرمان می‌خواهیم. هیچ نهاد و سازمانی از ما در ساخت این مستند حمایت نکرد و زمانی هم که می‌خواستیم آن را بفروشیم آنقدر قیمت‌های پایینی می‌گفتند که فکر می‌کردیم دارند ما را مسخره می‌کنند.

موسوی نیز گفت: زمانی که قسمت اول را ساختیم عده‌ای گفتند خیلی خوب است و در قسمت بعدی حتما از شما حمایت می‌کنیم. وقتی قسمت دوم ساخته شد گفتند این قسمت را که ساختید برای قسمت سوم کمکتان می‌کنیم و حالا که قسمت سوم را ساخته‌ایم حتی جواب تلفن ما را هم نمی‌دهند.

در انتهای نشست نقد و بررسی «بدون مرز عشق 3» رسول شادمانی با بیان اینکه از مستند سازانی مانند موسوی و فراهانی حمایتی نمی‌شود گفت امروز اولیت سینمای ما باید این گونه فیلم‌ها باشد نه آثاری مانند «خانه دختر» و «عصر یخبندان»، باید به این جوانان کمک کرد که با عشق کار می‌کنند.

در ابتدای این جلسه کتاب «فرهنگ کوچک وحشت» نوشته سیدحسن حسینی، از جدید‌ترین محصولات نشر ساقی برای حضار معرفی شد.

سی و نهمین جلسه سینما روایت عصر روز یکشنبه 13 اردیبهشت ماه در مجتمع فرهنگی اسوه واقع در خیابان انقلاب اسلامی نبش بهار جنوبی برگزار شد.
کلیه حقوق این اثر متعلق به "مرکز فرهنگی میثاق" است.

اخبار
  «رستم محله» روی آنتن شبکه‌ی مستند می رود

  محسن اسلام زاده با “تنها میان طالبان ۲” دوباره میان طالبان رفت

  سختگیری جشنواره سینما حقیقت تنها برای آثار انقلابی است

  مستند «رویای روهینگیا» به جشنواره هند راه یافت

  بخش و نقد مستند «آقای دادستان» در برنامه ی به اضافه مستند

  «کدام مسجد!» در شبکه مستند | چگونه جایگاه اجتماعی مساجد احیا شود

  «عکاسی زیر آتش» روی آنتن می رود | قصه اشغال تا آزادی خرمشهر

  «عالی‌نسب» اولین برند تولیدکننده وسایل نفت سوز ایرانی

  حتی مردم سوریه از اقدامات ما مطلع نیستند

  اکران مستند "خاطرات نارنجی" در امریکا

  نقدی بر فیلم مستند «میرزا جواد» ساخته سعید فرجی

  برگزاری ۲ نشست تخصصی در روز هشتم «۱۰ روز با عکاسان»

  داستان اولین شهید عکاس را در «میرزا جواد» روایت کردم

  کانال مرکز فرهنگی میثاق در پیام رسان سروش و آی گپ

  بررسی «خاطرات نارنجی» در دهمین قسمت از فصل دوم برنامه «به اضافه مستند» + تیز

  گفتگوی دوربین.نت با سعید فرجی | فیلم


   بیشتر...