شرح خبر
اتاق جنگ؛ نام مستند جدید مصطفی حریری
    یازدهم اسفند ١٣٩٢ ساعت ١٢:٤٥      

مصطفی حریری، کارگردان فیلم مستند «خواب‌های سیاه» در گفت‌وگو با خبرنگار  فرهنگی خبرگزاری تسنیم، از انجام مراحل تدوین مستند «اتاق جنگ» خبر داد و گفت: این فیلم بعد از عید نوروز آماده اکران می‌شود.

وی افزود: این مستند بلند 86 دقیقه‌ای پیش از این به صورت مجموعه مستند «نیمه خاموش» از تلویزیون پخش شده بود. با جستجو در تمامی راشهایی که در این مجموعه مستند از تلویزیون پخش شد یا نشد این مستند سینمایی را می‌سازم.

این کار زاویه تحلیل دارد و قطعا از تلویزیون پخش نمی‌شود و همانند مجموعه «نیمه خاموش» که جلوی پخشش گرفته شد، با آن برخورد می‌کنند. این فیلم قابلیت پخش در اکران‌های مستند را دارد.

مستند شش قسمتی «نیمهٔ خاموش» را می‌توان به عنوان اولین نمونه از مستند‌های سیاسی جنگ ایران و عراق خواند. این اثر در گفت‌و‌گو با مسوولان بلند پایهٔ کشور در دوران جنگ از جمله «اکبر هاشمی رفسنجانی» رییس شورای عالی دفاع، «حسن روحانی» رییس کمسیون دفاع مجلس شورای اسلامی، «محمد جواد لاریجانی» معاون وزیر خارجه، «محسن رضایی» فرماندهٔ وقت سپاه پاسداران و برخی مسوولان بلند پایهٔ سیاسی- نظامی کشور می‌کوشد تا به چند سوال کمتر مطرح شده پاسخ دهد یا حداقل آن‌ها را روشن‌تر سازد.

اول: آیا جلوگیری از وقوع جنگ ممکن بود؟ دوم: چرا جنگ بعد از آزادسازی خرمشهر ادامه پیدا کرد و آیا می‌شد جنگ را در‌‌ همان مقطع به پایان برد؟ سوم: آیا همهٔ امکانات کشور در اختیار نیروهای نظامی بود؟ و چه کسانی در داخل نظام با ادامه جنگ مخالفت می‌کردند؟ چهارم: چرا قطعنامه 598 سازمان ملل برای پایان جنگ در آن مقطع خاص توسط ایران پذیرفته شد؟

مجموعه مستند «خواب‌های سیاه»  به کارگردانی مصطفی حریری از هفته‌گذشته به صورت هفتگی چهارشنبه شب‌ها در ساعت 22:30 از شبکه چهار سیما پخش می‌شود. مجموعه مستند 5 قسمتی «خواب‌های سیاه» که در مرکز فرهنگی میثاق تولید شده است به تاریخ کشور سودان از زمان استقلال تاکنون می‌پردازد.


منبع: خبرگزاری تسنیم
کلیه حقوق این اثر متعلق به "مرکز فرهنگی میثاق" است.

اخبار
  «رستم محله» روی آنتن شبکه‌ی مستند می رود

  محسن اسلام زاده با “تنها میان طالبان ۲” دوباره میان طالبان رفت

  سختگیری جشنواره سینما حقیقت تنها برای آثار انقلابی است

  مستند «رویای روهینگیا» به جشنواره هند راه یافت

  بخش و نقد مستند «آقای دادستان» در برنامه ی به اضافه مستند

  «کدام مسجد!» در شبکه مستند | چگونه جایگاه اجتماعی مساجد احیا شود

  «عکاسی زیر آتش» روی آنتن می رود | قصه اشغال تا آزادی خرمشهر

  «عالی‌نسب» اولین برند تولیدکننده وسایل نفت سوز ایرانی

  حتی مردم سوریه از اقدامات ما مطلع نیستند

  اکران مستند "خاطرات نارنجی" در امریکا

  نقدی بر فیلم مستند «میرزا جواد» ساخته سعید فرجی

  برگزاری ۲ نشست تخصصی در روز هشتم «۱۰ روز با عکاسان»

  داستان اولین شهید عکاس را در «میرزا جواد» روایت کردم

  کانال مرکز فرهنگی میثاق در پیام رسان سروش و آی گپ

  بررسی «خاطرات نارنجی» در دهمین قسمت از فصل دوم برنامه «به اضافه مستند» + تیز

  گفتگوی دوربین.نت با سعید فرجی | فیلم


   بیشتر...