شرح خبر
با اکران «پیمان‌های پنهان»؛
تصاویر منحصر به فرد از درگیری‌های سوریه در دانشگاه تهران
    هفتم آذر ١٣٩٢ ساعت ١٣:٤٠      

به گزارش خبرنگار «خبرگزاری دانشجو»، مستندی با عنوان «پیمان‌های پنهان» به کارگردانی محسن اصغرزاده موسوی و محسن اسلام‌زاده اسفند سال گذشته در دو شهر لاذقیه و حمص سوریه ساخته شده است.


اسلام‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی «خبرگزاری دانشجو»، در خصوص موضوع این مستند گفت: موضوع پیمان های پنهان «دفاع وطنی» یا همان بسیجیان سوریه است؛ مردمی که به خاطر آن که مناطقشان توسط تروریست‌ها اشغال نشود، کار و زندگی را رها کرده و سلاح به دست گرفتند و هر کدام از مناطق خودشان به دفاع می‌پردازند.


اسلام‌زاده در توضیح این مستند افزود: داستان این فیلم داستان تعدادی از این افراد است؛ انگیزه‌هایشان، اینکه چه شد کارشان را رها کردند و سلاح دست گرفتند و ... در این فیلم به تصویر کشیده شده است.


کارگردان پیمان‌های پنهان ادامه داد: در بخشی از فیلم عملیات بسیار مهم پاک‌سازی منطقه خالدیه شهر حمص را می‌بینیم. دوربین مستندساز در عملیات حضور دارد و توانسته صحنه‌های بسیار منحصر به فردی را ضبط کند. این مستند یک نگاه متفاوت به جنگ سوریه دارد.


وی تصریح کرد: این شکل از مقاومت مردمی به نوعی، آن فرهنگی است که ایران به سوریه داد؛ زیرا قرار بود سوریه یک سال و نیم تا دو سال قبل سقوط کند، اما این نظریه مردمی کردن مقاومت در سوریه توسط ایران پدید آمد؛ این فرهنگ، فرهنگ خود ماست و الان در آن جا در حال همه گیر شدن است. نیروهای «دفاع وطنی» علوی‌ها، مسیحی‌ها، شیعیان و بعضاً اهل سنت هستند.


اسلام‌زاده افزود: هر کسی به دفاع از منطقه‌ خود می‌پردازد. شاید در بعضی از مناطق افرادی به دیگر مناطق نیز بروند، ولی اکثر آنها در مناطق خود دفاع می‌کنند؛ زیرا می‌دانند اگر تروریست ها بیایند روزهای سختی خواهند داشت. مثلاً یکی از مسیحی‌‌ها تعریف می‌کرد وقتی ترویست‌ها وارد آن منطقه شدند درخواست کردند در خانه این مسیحی وارد شوند و شب را بمانند و ناموس او در اختیار آن قرار گیرد. البته آن مسیحی پزشک بود. به همین دلیل به آن تروریست‌ها می‌گوید بیایید. وقتی برایشان آب و نان می‌آورد، در آن داروی بی‌هوشی می‌ریزد و فرار می‌کند.

 

پیمان های پنهان


وی در خصوص اکران دانشگاهی «پیمان‌های پنهان» گفت: این مستند امروز در دانشگاه‌ تهران اکران می‌شود و دوشنبه و سه شنبه نیز در اصفهان، دانشگاه‌های صنعتی و غیرانتفاعی این شهر پخش خواهد شد، البته برنامه‌های اصفهان مفصل‌تر است و پرسش و پاسخ خواهیم داشت، به هر حال من هفت هشت سالی است که در این موضوع کار می‌کنم. بعد از قضیه بیداری اسلامی نیز موفق شدم به لیبی، سوریه، افغانستان و پاکستان سفر کنم و حداقل تحلیل‌هایی در این زمینه دارم.


اسلام‌زاده همچنین بیان کرد: اگر دانشگاهی خواستار اکران مستند بود، می‌تواند باوی با شماره 09159130168 تماس بگیرد.

 

کارگردان پیمان های پنهان در این باره گفت: در 10 سال گذشته 40 فیلم تولیده کرده‌ام، اما پخش‌های خوبی در صدا و سیما نداشتیم، بنابراین تصمیم گرفیم فیلم‌های خود را به مناطق مختلف ببریم تا اکران شود؛ ما فیلم‌ساز دوره‌گردیم.


منبع: دانشجو
کلیه حقوق این اثر متعلق به "مرکز فرهنگی میثاق" است.

اخبار
  «رستم محله» روی آنتن شبکه‌ی مستند می رود

  محسن اسلام زاده با “تنها میان طالبان ۲” دوباره میان طالبان رفت

  سختگیری جشنواره سینما حقیقت تنها برای آثار انقلابی است

  مستند «رویای روهینگیا» به جشنواره هند راه یافت

  بخش و نقد مستند «آقای دادستان» در برنامه ی به اضافه مستند

  «کدام مسجد!» در شبکه مستند | چگونه جایگاه اجتماعی مساجد احیا شود

  «عکاسی زیر آتش» روی آنتن می رود | قصه اشغال تا آزادی خرمشهر

  «عالی‌نسب» اولین برند تولیدکننده وسایل نفت سوز ایرانی

  حتی مردم سوریه از اقدامات ما مطلع نیستند

  اکران مستند "خاطرات نارنجی" در امریکا

  نقدی بر فیلم مستند «میرزا جواد» ساخته سعید فرجی

  برگزاری ۲ نشست تخصصی در روز هشتم «۱۰ روز با عکاسان»

  داستان اولین شهید عکاس را در «میرزا جواد» روایت کردم

  کانال مرکز فرهنگی میثاق در پیام رسان سروش و آی گپ

  بررسی «خاطرات نارنجی» در دهمین قسمت از فصل دوم برنامه «به اضافه مستند» + تیز

  گفتگوی دوربین.نت با سعید فرجی | فیلم


   بیشتر...